Atkal par elektroniskajiem rēķiniem: VID atjaunoja atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem
Atkal par elektroniskajiem rēķiniem: VID atjaunoja atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem

Valsts ieņēmumu dienests ir atjauninājis jau pērn izdoto materiālu jautājumu un atbilžu formā par obligāto elektronisko rēķinu ieviešanu Latvijā.

Jauninājumu būtība – materiāla papildināšana ar astoņiem jauniem jautājumiem.

Jaunie jautājumi, kas tika pievienoti ar atjauninājumu 2025. gada 8. martā, vispārīgi skar strukturēto elektronisko rēķinu (e-rēķinu) obligātās piemērošanas praktiskos aspektus un nianses norēķinos ar valsts un pašvaldību iestādēm Latvijā. Tie skar uz šādas tēmas:

  • E-rēķinu piemērošanas tvērums: Vai prasība attiecas uz ārvalstu uzņēmumiem, kā rīkoties, ja rēķina saņēmējs un maksātājs ir dažādas personas, un kā izrakstīt rēķinu struktūrvienībām, ja tām nav atsevišķa reģistrācijas numura.
  • PVN aspekti: Kā sagatavot e-rēķinu ar reverso PVN un kā to sagatavot uzņēmumam, kas nav reģistrēts kā PVN maksātājs.
  • Tehniskie un sagatavošanas jautājumi: Problēmas ar summu matemātisko noapaļošanu un kā sagatavot e-rēķinu e-adresē.
  • Normatīvie standarti un dokumentu veidi: Latvijas nacionālā standarta pieejamība, e-rēķina piemērošana preču piegādei pretstatā pakalpojumiem, ņemot vērā pavadzīmi, un kopsavilkuma rēķinu sagatavošana kā e-rēķinu.

Šie jautājumi atspoguļo nepieciešamību skaidrot konkrētas situācijas un tehniskus izaicinājumus, kas radušies saistībā ar e-rēķinu obligāto ieviešanu no 2025. gada 1. janvāra.

 

Īss visu jautājumu uzskaitījums:

  • Vai prasība obligāti izmantot e-rēķinus attiecas arī uz ārvalstīs reģistrētiem uzņēmumiem?
  • Vai ir atbilstoši, ka e-rēķina saņēmējs (Jānis) e-rēķinā grib ievadīt maksātāja (Kārļa) rekvizītus?
  • Vai ir pareizi, ka e-rēķina rekvizītos iekļauj struktūrvienības adresi un reģistrētās iestādes reģistrācijas numuru, ja e-rēķins izrakstīts struktūrvienībai?
  • Kā uzņēmumam, kurš sniedz būvniecības pakalpojumus (reģistrētam PVN maksātājam), izrakstīt e-rēķinu ar reverso PVN portāla Latvija.lv e-adreses ziņojuma formā?
  • Kā uzņēmums, kas nav reģistrēts kā PVN maksātājs, var izrakstīt e-rēķinu portāla Latvija.lv e-adreses ziņojuma formā?
  • Vai tiek plānots risināt summu matemātiskās noapaļošanas problēmu e-rēķinos?
  • Vai Latvijas nacionālais standarts pieejams tikai par maksu?
  • Vai strukturētais e-rēķins ir obligāts tikai par pakalpojumiem, nevis par preču piegādi, kad izraksta pavadzīmi?
  • Kā sagatavot e-rēķinu e-adresē?
  • Vai kopsavilkuma rēķinu var sagatavot strukturētā elektroniskā veidā kā e-rēķinu?

 

Turklāt tiek izskatīts šāds svarīgs jautājums:

Vai strukturētais e-rēķins ir obligāts tikai par pakalpojumiem, nevis par preču piegādi, kad izraksta pavadzīmi?

Atbilde: Grāmatvedības likuma 11. panta 14.daļa noteic, ka attaisnojuma dokumentu, kuru uzņēmums izsniedz citam Latvijas Republikā reģistrētam uzņēmumam ̶ preces vai pakalpojuma saņēmējam ̶ samaksāšanai (rēķinu), noformē kā strukturētu elektronisko rēķinu. Tātad strukturēts elektronisks rēķins ir jāsagatavo gan norēķinos par precēm, gan norēķinos par pakalpojumiem. Preču piegādes dokuments (pavadzīme) apliecina preču piegādes un saņemšanas faktu, un to izmanto, lai noteiktu preču izcelsmi un piederību preču saņemšanas un izsniegšanas vietās. Izmaiņas normatīvajā regulējumā neparedz preču piegādes dokumenta (pavadzīmes) informācijas iekļaušanu strukturētā elektroniskā rēķinā, jo strukturētu elektronisko rēķinu PEPPOL BIS Billing 3.0 specifikācija (struktūra) neparedz (neatbalsta) preču piegādes dokumenta (pavadzīmes) sagatavošanu.

To tā var secināt, ka prasība sagatavot strukturētu elektronisko rēķinu (e-rēķinu) attiecas gan uz darījumiem par preču piegādi, gan par pakalpojumu sniegšanu. Tātad e-rēķins ir obligāts abos gadījumos, ja darījums notiek starp Latvijā reģistrētu uzņēmumu un valsts/pašvaldības iestādi.

Svarīgi ir saprast, ka preču piegādes dokuments (pavadzīme) un strukturētais e-rēķins ir divi atšķirīgi dokumenti. Pavadzīmes mērķis ir apliecināt preču fizisko nodošanu un saņemšanu, kā arī noteikt to izcelsmi un piederību piegādes ķēdes ietvaros. Strukturētais e-rēķins (saskaņā ar PEPPOL BIS Billing 3.0 specifikāciju) ir paredzēts samaksas pieprasījumam. Normatīvajā regulējumā netiek prasīts iekļaut pavadzīmes informāciju e-rēķinā, un e-rēķinu struktūra pašlaik neatbalsta pavadzīmes sagatavošanu. Tas nozīmē, ka pat tad, ja tiek sagatavota pavadzīme par preču piegādi, samaksai par šo piegādi ir jāsagatavo atsevišķs, strukturēts elektronisks rēķins.