VID jaunais informatīvais materiāls par Oglekļa ievedkorekcijas mehānisma (OIM) Deklarētāju portālu
VID jaunais informatīvais materiāls par Oglekļa ievedkorekcijas mehānisma (OIM) Deklarētāju portālu

15.aprīlī Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izdevis informatīvo materiālu par Oglekļa ievedkorekcijas mehānisma (OIM) Deklarētāju portālu.

Materiāls sniedz pārskatu, būtībā – instrukciju par OIM Deklarētāju portālu, tā iestatījumiem un procesu, kā pieteikties atzītā OIM deklarētāja statusam, tostarp aizpildot dažādas sadaļas par pieteikuma iesniedzēju, darbībām un finansēm. Materiālā ir aprakstīta arī iesniegto pieteikumu pārvaldība, to koriģēšana, atsaukšana un saziņa ar kompetentajām iestādēm. Īpaša uzmanība ir pievērsta garantiju sniegšanai noteiktos gadījumos, procedūrai, kā rīkoties, ja pieņemts negatīvs lēmums, un procedūrai, kā kļūt par apstiprinātu OIM deklarētāju. Tādējādi dokuments kalpo kā rokasgrāmata OIM deklarētāju portāla izmantošanai.

Sk. Arī informāciju par ieeju portālā caur VID tīmekļa vietni.

Atsevišķa informācija par atzīta OIM deklarētāja statusa saņemšanas iespēju: https://www.vid.gov.lv/lv/atzitais-oim-deklaretajs

 

Oglekļa ievedkorekcijas mehānisms (OIM) (angl. – Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)) — tas ir Eiropas Savienības ieviests instruments, kura mērķis ir novērst oglekļa emisiju pārvirzi, kad ražošanas uzņēmumi ar lielām siltumnīcefekta gāzu emisijām pārvietojas ārpus ES, lai izvairītos no stingriem vides standartiem. Šis mehānisms nosaka oglekļa maksājumu importētajām precēm, kuru ražošana ir saistīta ar būtiskām oglekļa emisijām, tādējādi nodrošinot, ka ES tirgū tiek ievērota vienlīdzīga konkurence starp vietējiem ražotājiem un importētājiem. OIM tiek piemērots noteiktām precēm, piemēram, dzelzij, tēraudam, cementam, mēslošanas līdzekļiem un alumīnijam, un tas palīdz veicināt ražošanas procesu dekarbonizāciju arī ārpus ES robežām.

Deklarēt OIM ir nepieciešams ES importētājiem, kas iepērk preces, uz kurām attiecas šis mehānisms. Katru gadu līdz 31. maijam importētājiem jādeklarē iepriekšējā gadā importēto preču daudzums un ar to saistītās oglekļa emisijas, kā arī jānodod attiecīgs sertifikātu daudzums, kas apliecina oglekļa emisiju kompensāciju. Ja trešās valsts ražotājs jau ir samaksājis oglekļa cenu savā valstī, importētājs var šo maksājumu ņemt vērā, samazinot OIM maksājumus. Šis mehānisms nodrošina taisnīgu konkurenci un palīdz sasniegt ES klimata mērķus, samazinot kopējās siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Oglekļa ievedkorekcijas mehānisms (OIM) ir Eiropas Savienības izveidots instruments, kura mērķis ir novērst oglekļa emisiju pārvietošanos ārpus ES robežām, kad ražošanas uzņēmumi ar lielām emisijām pārvietojas uz valstīm ar zemākām vides prasībām. Šis mehānisms nosaka oglekļa maksu importētajām precēm, kas palīdz aizsargāt ES tirgu no lētāka importa, kurā nav iekļautas oglekļa emisiju izmaksas, un veicina ražošanas procesu dekarbonizāciju arī ārpus ES.

Deklarēt OIM ir jāveic ES importētājiem, kas iepērk preces, uz kurām attiecas mehānisms. Importētājiem katru gadu jāsniedz informācija par iepriekšējā gadā importēto preču daudzumu un ar tām saistītajām oglekļa emisijām, kā arī jānodod sertifikāti, kas apliecina oglekļa emisiju kompensāciju. Ja ražotājs trešajā valstī jau ir samaksājis oglekļa cenu, tas var tikt ņemts vērā, samazinot OIM maksājumus. Šādi tiek nodrošināta vienlīdzīga konkurence un veicināta ES klimata mērķu sasniegšana.